Ana Sayfa / ilginç / Türümüz İçin Çok Önemli Bir Mevzu; Dünya’nın 5. Büyük Felaketi

Türümüz İçin Çok Önemli Bir Mevzu; Dünya’nın 5. Büyük FelaketiTürümüz İçin Çok Önemli Bir Mevzu; Dünya’nın 5. Büyük Felaketi

Gezegenimiz oluşumundan bu güne kadar 5 tane büyük felaketler sonucu yıkıma uğramış, her yıkım sonunda yaşayan canlı türünün neredeyse tamamı yok olmuştur. Bu yaşanmış olan felaketlerden beşincisi olan Bolide göktaşı çarpması vakası dönemin gezegene hükmeden canlıları dinozorların yok olmasına sebep oldu. Fakat bu büyük felaketin izlerini günümüze kadar fazlaca net bir halde bulamadık.

1980 senesinde Berkeley Üniversitesinden araştırmacı baba oğul Luis ve Walter Alvarez tarafınca sunulan ve kabul gören, 65 milyon yıl ilkin gezegene bir göktaşı çarpması sonucu dinozor neslinin yok olduğu teorisi meydana getirilen tüm araştırmalara karşın geliştirilemiyordu. Bolide göktaşı çarpmasını özetlemek gerekirse anlatacak olursak; 9.7 km çapında olan Bolide göktaşı Dünya’ya çarpmış, Dünya’da yaşayan bir fazlaca canlı türünü yok etmişti. Çarpmanın gücü öylesine etkiliydi ki çarpma sonucu Dünya’nın ekseninde minik bir kayma olmuştu. Ek olarak çarpmanın hissedilen tesiri de 2. Dünya Savaşı’nda Hiroşima’ya atılan atom bombasından 10 kat daha güçlüydü. Tamamı bu zamana kadar elde ettiğimiz kısıtlı bilgiler olarak işlenmekteydi.

Fakat geçtiğimiz günlerde jeofizikçi, Londra Kraliyet Üniversitesinden Jo Morgan ve Teksas Üniversitesinden Sean Gulick, Ay ve Gezegenler Bilim Konferansında fazlaca mühim bulgular deklare etti. Açıklamaya bakılırsa günümüze kadar bulunamayan dev krater bir petrol arama şirketinin araştırmaları sonucunda tesadüfen bulunmuş oldu. Bulunan kraterde meydana getirilen araştırmalar sonucu daha kati bilgilere ulaşmak mümkün oldu. Gezegende sürüngenlerin neslini tüketip memelilerin oluşması bu çarpma sonucu olmuştu. Araştırmalara bakılırsa dinozorların neslini tüketen başlıca etmenler şunlardır;

  • Dünya’nın sıcaklığı ansızın artarak büyük orman yangınları başladı.
  • Kapanan güneş ışınları ile fotosentezi durma noktasına geldi ve oksijen seviyesi kızla düştü.
  • Buharlaşan kayalardan kalkan tozlar ve meydana gelen kükürt dioksitin solunumu olanaksız kıldı.
  • Dev tsunamiler oluştu ve çarpmanın etkisiyle tetiklenen volkanik hareketler bir fazlaca yanardağı etken hale getirdi.
  • Sonrasında başlamış olan Asit yağmurları, dev depremler ve ani soğuma ile gelen iklim değişikliği dinozor neslinin tamamen yok olmasına sebep oldu.

Discovery Channel Meteor Çarpması Smilasyonu

Ölçümlerde ortaya çıkan bir öteki garip durum ise bilim adamlarının fazlaca üstünde durduğu 30 saniye vakası. Dünya’nın dönüş hızına bakılırsa meteor gezegene 30 saniye daha geç çarpsaydı karaya değil şimdiki Atlantik yada Pasifik okyanusuna çarpacaktı. Ihtimaller içinde bu şekilde bir durumda fazlaca büyük bir yıkım olmayacak ve dinozorların hayatta kalabilmesi daha kolay olacaktı. Böylece memeli sınıfı asla Dünya üstünde var olamayacak dinozorların nesli devam edebilecekti.

OKUDUYSANIZ PAYLAŞIN LÜTFEN HERKES OKUSUN

Uyarı: Sitemizde yer edinen ve alacak yazı, haber, yazı, video, yorum ve tüm mevzular kategoriler tıbbi bilgiler bir tek genel bilgilendirme amaçlıdır. Bu bilgiler zaman içinde geçerliliğini kaybedebilir. Sitede yer edinen bu bilgiler hiçbir vakit tabip muayenesinin yerini alamaz, tabip muayenesi ve tedavisi yerine kullanılamaz, kişisel teşhis ve tedavi yönteminin seçimi için değerlendirilemez. Sitemiz, uzman bir doktora danışılmadan meydana getirilen herhangi bir uygulamadan doğabilecek zarardan görevli tutulamaz. Sitemizi ziyaret eden, yorum icra eden kişiler, bu ikazları kabul etmiş sayılacaktır. Gülünç isminde herhangi bir bireysel yada kurumsal şirket , siteler ve kişiler ile ilgili en küçük bir bağlantısı , ortaklığı ve benzeri ilişkileri yoktur.

Bir Cevap Yazın

192.168.2.1
%d blogcu bunu beğendi: